Tradičné fašiangy trochu netradične

V posledný fašiangový deň, 21. februára 2023, si žiaci 8. B triedy pripravili pre mladších spolužiakov krátky program.

Prezliekli sa za maškary, zoradili sa do sprievodu a za zvuku huslí a rôznych hrkálok navštevovali triedy 1. až 5. ročníka. V každej triede porozprávali o histórii fašiangov – čo ľudia v tomto období robili a jedli a ako sa zabávali. Potom spolužiakov pohostili tradičnými šiškami, fašiangovou praženicou či zakáľačkovou špecialitou – klobáskou. Nakoniec menších školákov vyzvali, aby sa k nim pridali a zaspievali si s nimi pieseň Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde.

Čo si myslíte, aká bola reakcia detí? Radi to prezradíme. Niektoré sa báli fašiangových masiek, niektoré sa len usmievali, iné pohoršovali, keď ich maškary pomazali sadzami, „ukradli“ im peračník, ďalšie výskali, keď ich kominár preniesol na rukách preč z ich miesta... No väčšina detí sa potešila, keď si mohla pomaškrtiť.

Ste zvedaví, aké masky putovali v sprievode? Tradičné (kominár, hasič, muž prezlečený za ženu, ženy oblečené za chlapov i mačkovitý zver) aj netradično-športové (šašo, anjel, čert, čarodejnice, policajtky, basketbalisti, brankár, hokejista).

A čo bolo na celom programe ešte netradičné? Nuž to, že diváci neobdarovávali maškary ale bolo to práve naopak.

Ďakujeme všetkým, ktorí program pripravovali, ktorí ochotne pomáhali pri vyprážaní šišiek, príprave praženice, krájaní klobás, pri obsluhe aj  pri hudobnom nácviku.

Text: Antónia Baričáková

Foto: Adriana Buociková