Cesta slovenskou históriou

Cesta slovenskou históriou od útlaku k obrodeniu alebo od Viedne k štúrovcom

10. deň v piatom mesiaci roku 2022 nebol pre našu školu obyčajným utorkom. Bol to výnimočný deň.

Učitelia i žiaci prijali pozvanie na cestovanie v čase od šermiarsko-divadelnej kumpánie Via Historica z Banskej Bystrice. Spoločne sme sa s nimi už tretíkrát vydali na dobrodružnú cestu. Videli sme obdobie tureckých vojen, protihabsburských povstaní aj tvorbu osvietenských reforiem Márie Terézie, pri ktorých asistoval Adam František Kollár. Posledným obrazom bol vznik našej národnej hymny. Niektorí žiaci-odvážlivci po boku našich sprievodcov hrali Jánošíka či nahnevaného Janka Matušku. Hlasné bojové pokriky často prehlušovali salvy smiechu.

Celé predstavenie šermiarsko-divadelnej skupiny Via Historica bolo dôkazom, že spoznávanie minulosti nášho národa môže byť aj veľmi zábavné. Ďakujeme.

Text: Mgr. A. Baričáková

Foto: Mgr. M. Vaňková