Marcová výzva splnená

Počas marca, ktorý je už tradične spájaný s knihami, si žiaci siedmeho ročníka dali predsavzatie, že prečítajú aspoň jednu knihu podľa vlastného výberu. Pre niekoho to bola výzva, pre iného príjemné chvíle spojené s pohodou a radosťou.

Prvého apríla sme ako knižní blázni, resp. blázni do čítania, na hodinách literatúry vášnivo diskutovali o ,,svojich“ knihách. Rozprávali sme sa  o tom, podľa čoho si žiaci knihu vybrali, čo zaujímavé sa dozvedeli o autoroch, ktorá postava či udalosť z príbehu ich najviac oslovila a prečo.

Naša marcová výzva bola splnená a zvládli sme ju výborne. Do čítania sa zapojilo 86% siedmakov, spoločne sme prečítali viac ako 8 700 strán. Najčítanejšími žánrami boli fantasy literatúra, dobrodružné a detektívne príbehy. Najviac žiakov (až 7) frčí stále na príbehoch o Harry Potterovi. Možno si založia aj jeho fanklub. Práve autorka kníh o spomínanom čarodejníkovi, J. K. Rowlingová, všetkým odporcom čítania odkazuje: ,,Ak neradi čítate, tak ste len nenašli tú správnu knihu.“

A ak je pravdou, že človek počtom prečítaných strán múdrie, tak sa snáď z knihomoľov stanú aj lepší ľudia.

Text: A. Baričáková, uč. SJL