Výtvarná exkurzia siedmakov v Trenčíne


14. júna 2018 sme sa nechali unášať rýchlikom na exkurziu do Trenčína. Hoci naše putovanie začalo v skorých ranných hodinách a počasie nám veľmi neprialo, nenechali sme sa odradiť. Cesta vlakom bola zábavná a rýchlo ubiehala.

Naše prvé pohľady po vystúpení z vlaku patrili hradu, ktorý sa majestátne vypínal na vápencovom brale nad mestom Trenčín.

Boli sme očarení eleganciou hotela Elizabeth, kde sme si obzreli nápis na skale, ktorý spomína osadu Laugarício a hlása víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi v roku 179.

V katovom dome, ktorého história je spájaná s výkonom spravodlivosti a väzením, sme sa zoznámili s právomocou richtára, kapitána i kata v časoch, keď bol Trenčín   slobodným kráľovským mestom.

Na trenčianskom hrade sme si pozreli predstavenie sokoliarov a  v ich scénke sme spoznali aj najznámejšieho majiteľa hradu, legendárneho „pána Váhu a Tatier“ –  Matúša Čáka,  Na nádvorí sme obdivovali Studňu lásky, ktorú podľa povesti vlastnoručne vykopal turecký mládenec Omar za prísľub, že hradný pán prepustí zo zajatia jeho milovanú Fatimu.

Z Matúšovej veže, do ktorej sme vystúpili úzkym  schodiskom, sa nám naskytol prekrásny výhľad na Trenčín.

S mestom módy sme sa rozlúčili s presvedčením, že sa doň ešte určite vrátime.

 

                                                                                                                          Mgr. I. Chomová

 

       

 Naspäť