Geografická exkurzia


Naše celodenné dobrodružstvo sa  začalo o 7:40 stredoeurópskeho času pred budovou školy. Ešte rozospatí sme si posadali do autobusu.  Hurá, vyrážame. Smer Vyhne.

Keď sme prekročili bránu pivovaru Steiger, slova sa ujal náš sprievodca. Popísal nám históriu pivovaru a my sme sa počas jeho výkladu mohli pozrieť, ako to vyzerá v skutočnom závode. Pán sprievodca nám popísal postup výroby, ukázal každý stroj, ktorý sa podieľa na výrobe a odpovedal nám na naše zvedavé otázky. Čakala nás aj ochutnávka nealkoholického piva v podnikovej predajni. To bol  zážitok!

Aby sme si trochu vyvetrali hlavy, pozreli sme si aj travertínový vodopád priamo vo Vyhniach – taký nenápadný, ale s termálnou vodou. Potom sme sa presunuli o pár kilometrov ďalej – do Banského múzea v Banskej Štiavnici. Najskôr sme si pozreli krátky film o vývoji baníctva, dostali sme ochranné prilby a plášte. Boli sme vybavení aj lampášmi a už sme kráčali v ústrety tmavej bani. Prechádzka baňou vo mne zanechala veľmi zvláštne pocity. Prechádzať sa v nej hodinu nie je ani náročné ani nebezpečné, ale tvrdo tam pracovať 8 hodín denne stojí za zamyslenie. Cestou domov sme sa zastavili pri „strede Európy“ v Kremnických baniach. Ani sme si nemysleli, že je to tak blízko nášho Turca.

Ďakujeme pani učiteľkám Mgr. Marici Pavlovičovej a RNDr. Ivete Štefančíkovej, že nám pripravili tento zaujímavý a nevšedný výlet.

Samozrejme sme všetko zdokumentovali. Pozri tu

                                                                                                                 Kristína Bardyová, 9.A

 

 Naspäť