Protidrogový vlak


6 vagónov, 4 kinosály, 8 interaktívnych miestností – aj do Martina prišiel koncom októbra protidrogový vlak z Českej republiky. Navštívilo ho aj 15 žiakov z našej školy (9. A, 8. A) v sprievode p. uč. Gregorovej. V striebornej súprave dlhej 165 metrov sme postupne spoznali príbeh drogovo závislých ľudí, ktorý sa skutočne stal.

Pred vstupom do vlaku sme dostali reflexné pásky od pracovníkov MsP a hneď ako sme vstúpili do 1. vagóna, usporiadatelia nám ponúkli malé občerstvenie -  mali sme na výber čaj alebo pohár vody. Najprv nám sprievodcovia porozprávali niečo o projekte a o trase protidrogového vlaku. Potom sme si zopakovali všeobecné poznatky o drogách, ale dozvedeli sme sa  aj niečo nové. Napríklad, že legálna droga 21. storočia je cukor, čo asi málokto z nás vedel. Dostali sme anonymné dotazníky, ktoré sme vyplnili a potom sme sa už presunuli do ďalšieho vozňa, kde sme mali možnosť vidieť prvú časť pravdivého príbehu.

Dej sme sledovali po častiach  na veľkom plátne. Po každej časti sa plátno odhrnulo a za ním sa nachádzalo miesto, kde sa príbeh odohrával. Videli sme autohaváriu, bar na diskotéke, ale aj väzenie, policajnú vyšetrovňu, brloh drogovo závislých či ambulanciu. Mohli sme si vyskúšať policajný výsluch, návštevu u lekára, ak by sme boli závislí od drog, aj pobyt v tmavom väzení. Videli sme vytrženie mladých ľudí v drogovom opojení, silnú túžbu po droge, ale aj pád na samé dno.

V poslednom vozni sme mali možnosť zanechať odkaz a naše hodnotenie, bol aj priestor na posledné otázky. Vlak nás všetkých zaujal a bol pre nás silným zážitkom. Verím, že nás bude inšpirovať k správnym životným rozhodnutiam.

                                                                                                                              Jana Benčíková, 9. A

 Naspäť